Aru mõisa kompleks

Aru mõisa kompleksi kuuluvad mitmed elemendid, mis täna muinsuskaitse all.

Aru mõisa park: Piirkonna vabakujundusliku pargi väljapaistev näide. Mälestise tunnuseks on ajalooline pargistruktuur koos looduslike või kujundatud maastikuvormide, teedevõrgu ja põlishaljastusega.
Suur vabakujuline park on mitmeosaline. Pargi eesmise osa moodustab härrastemaja ümber paiknev väiksem vabakujuline pargiosa, mis võrdlemisi tiheda puistuna piirab hoonet. Ühel küljel suur viljapuuaed. Esiväljaku küljel oli pügatud pärnadest tihe allee. Pargi põhiosa moodustab vabakujuline metsapark kõrgel Kavilda ürgoru nõlval, järsult laskuval reljeefil mis laskub Kavilda ojale paisutatud Kentsi paisjärvele.
Rajatud 19.s. teises pooles vabakujunduslikus stiilis.

Aru mõisa kärnerimaja: Historitsistliku mõisa abihoone iseloolmulik näide mõisaansamblis. Mäletise tunnusteks on autentsena säilinud 19. sajandile iseloomulik välisilme, säilinud algupärased detailid ja ehituskonstruktsioonid.
Historitsistlik hoone on ehitatud ilmselt 19/20 s. vahetusel.

Aru mõisa ait: 18. sajandi lõpu Lõuna-Eesti mõisaarhitektuurile iseloomuliku majandushoone näide mõisaansamblis. Mälestise tunnusteks on hoone autentsena säilinud välisilme ja plaanistruktuur, algupärased ehituskonstruktsioonid ja detailid.
Ehitatud arvatavalt 18. sajandi lõpul või 19. sajandi algul.Kõrge poolkelpkatusega massiivne krohvimata tellisfassaadiga ühekorruseline aidahoone. Räästad laialt üleulatuvad, alt kaetud profileerimata laiadest laudadest tuulekastiga. Hoone on avara pööninguga ja kellerdatud, katusealusesse pääseb ulualuse laes oleva luugi kaudu, keldripääs asub peahoone poolsel otsaküljel.

Aru mõisa peahoone: 18-19. sajandi Lõuna-Eesti traditsioonilise härratemaja iseloomulik näide. Mälestise tunnuseks on autentsena säilinud ajalooline hoonekehand ja selle välisilme ning säilinud algupärased arhitektuursed detailid ja ehituskonstruktsioonid.
Hoone vanem osa on ehitatud arvatavalt 18. sajandi teisel poolel ja uuem osa 19. sajandi teisel veerandil klassitsistlikus stiilis. 19. sajandi lõpus lisati eklektilised verandad. 1960. aastail liideti hoovipoolsele külgfassaadile betoonpaneelidest ja silikaattellistest juurdeehitus.

Skip to content